2010. január 25., hétfő

Karaj tepsis zöldségekkel, tejszínes gombával , sajtgolyóval és salátával

Azt szokták mondani, hogy az ön dicséret büdös... de meg kell hagyjam nagyon jól sikerült ez a sokrétű vacsora. A maradékot az esti had elpusztította, és a megfáradt gyomornak a hajnali órákban is igen jót tett...

Gyuláéknak köszönhetően nem maradt egy falatnyi sem, aminek én örülök a legjobban, mert nem kellett kidobnom, és persze mert láttam az arcukat miközben falatoztak... és igen ezért az arckifejezésekért érdemes bármennyi időt a konyhában tölteni!

Hozzávalók( 6 személyre)

- 1 kg karaj csont nélkül
- 20 dkg sajt
- 0,5 kg burgonya
- 0,5 kg sárgarépa
- 1 doboz gomba
- 2-3 dl főzőtejszín
- 1 tojás
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 2 db lilahagyma
- 5 dkg zsemlemorzsa
- csombor, kakukkfű, só, bors, ételízesítő
- 4-5 ek. olaj

A karajt egy centisre leszeleteljük, kicsit megklopfoljuk, ízesítjük, sóval borssal, kevés zacsis sertéssült páccal, ezután a forrósított olajon mindkét oldalán kérget képzünk, majd öntünk hozzá 1-2 dl vizet. A lángot mérsékelve kicsit pároljuk a húst fedő alatt, majd a vizet elpárologtatva szép pirosra sütjük. Amint kivettük kevés sajttal megszórjuk, alufóliával letakarjuk, hogy ne hűljön el teljesen, még készülnek a köretek.



A gombát lecsöpögtetjük, a lila hagymát  cikkekre vágjuk, olajon pirosra sütjük, kevés kakukkfűvel fűszerezzük és hozzáadjuk a 3 dl tejszínt. Addig forraljuk, míg a tejszín besűrűsödik.

A burgonyát, sárgarépát és a fokhagymát megpucoljuk, tetszés szerint felaprítjuk. Fűszerezzük csomborral, sóval borssal, ételízesítővel, csorgatunk a tetejére egy-két evőkanálnyi olajat, és öntünk hozzá 1-1,5 dl vizet, és alufóliával lefedjük. Forró sütőben fólia alatt puhára pároljuk, majd a fóliát levéve pirosra sütjük.

Sajtgolyóhoz a 20 dkg sajtot lereszeljük, kicsit sózzuk meg, adjunk hozzá 3-5 deka zsemlemorzsát és egy egész tojást. A sajtos masszát jól elkeverjük, formázzunk kicsi golyókat, és forró olajban süssük mogyoróbarnára.




A sajtgolyót már csak azért készítettem el, mert már több hete ki akartam próbálni, és még sült a zöldség, volt egy kis felesleges időm, mert a salátát már összeállítottam ( káposzta, hagyma, paradicsom, paprika, ecet só, kaukázusi kefír).

Sajtgolyó, nagyon jó vendégváró falatka, könnyen, kevés alapanyagból, gyorsan elkészíthető.

Miccs, sült tésztával

Mikor Erdélybe készültünk, minden helyi és táj jellegű ételnek utánna néztem, mi az amit meg kellene, meg kell kóstolni, ha azon a gyönyörű helyen járunk. Sokat már kóstoltam,  és készítettünk itthon is, de a miccs nem tartozott közé.
Hazafelé tartottunk, amikor vettünk miccset.... az igazat megvallva, nekem nem nagyon ízlett... túl édeskés íze miatt. A marha, a birka és a sertés húsnak a keveréke képezte ezt az édes ízt.

Egyik nap kezembe akadt egy "hamis" miccs recept... gyorsan el is készítettem.

Hozzávalók:


- 50 dkg sertés darált hús
- 1 dl húslé
- só, csombor
- 1 tk. szódabikarbóna

A darált húshoz hozzáadjuk a receptben leírtakat, jól elkeverjük, hagyjuk állni pár órát, akár egy napot is. Majd picit vizes kézzel rudakat formálunk. A sütőt grillre állítjuk, s szép pirosra sütjük. Szabad grillen még finomabb íze lesz, de mivel tél van nem nagyon sok lehetőségünk marad, csak a sütő.

Készült mellé, egy kis sült tészta, sült krumpli, és egy gyors natúr saláta, a hűtőben talált zöldségekből.

Gyros tál

Nagyon szeretem a gyrost, igaz mostanában, csalódtam, az utcai gyros árusokban, ugyanis, csirkecombbal próbálják helyettesíteni a csirkemellet... tudom, olcsóbb, és majdnem ugyan olyan az állaga, de az íze meg sem közelíti a csirkemellét. Azt is tudom, hogy az eredeti gyrosnak semmi köze a csirkemellhez, de én azzal szeretem.

Régóta kísérleteztem, hogy hogyan tudnám hasonlóan elkészíteni ezt a remek ételt, s a sok próbálkozás sikerrel járt :) Eddig mindenkinek elnyerte a tetszését. Még egy könnyen elkészíthető pita receptet kellene találnom, igaz én ha tehetem kenyérféle nélkül eszek mindent.

Gyros tál

Hozzávalók:( 2 személyre)
- 50 dkg csirkemell
- 1 kígyóuborka
- 2-3 db paradicsom
- 1-2 db lilahagyma
- 1/4 fej káposzta
- 30 dkg burgonya
- 2 dl joghurt
- 1 csomag olivabogyó
- 2-3 gerezd fokhagyma
- só, gyros fűszerkeverék
- Erős Pista

A csirkemellet vékony csíkokra vágjuk, gyros fűszerkeverékkel és kevés olajjal bepácoljuk. (a sütést megelőző nap is bepácolhatjuk).

A káposztát vékony szeletekre, a paradicsomot és az uborka háromnegyedét egyforma kockákra, a lilahagymát nyolcadokra vágjuk, egy tálba helyezzük.



A húst forró serpenyőben, kevés olajon megsütjük, elpároljuk róla azt a vizet, amit engedettt, majd tepsibe halmozzuk és sütőben pirosra sütjük, vigyázzunk arra, hogy ki ne száradjon ki. (időben vegyük ki)

A tzatzikihez a negyed uborkát sajtreszelőn lereszeljük, megsózzuk, (a sótól levet ereszt, amit kicsavarunk) hozzáreszeljük a fokhagymát, s öntsük rá a joghurtot.

Már csak az a feladatunk, hogy kisüssük a hasábburgonyát, s még melegen tálaljunk.



A tzatzikit, a húsra öntjük, olivabogyót levétől lecsöpögtetjük, s a friss zöldségekkel tálaljuk.
Mi szeretjük a csípős ízeket, ezért, pakoltunk még a tányérra egy kis Erős Pistát is. :)

Burgonyás pogácsa

Az elmúlt hetekben vizsgaidőszakomat próbáltam átvészelni...  Minden vizsgám sikerült.
Elég sok bejegyzéssel vagyok elmaradva, de most pótolom, mert a tanulás mellett főztem is :)

Kezdem egy gyors pogácsával, amit azért készítettem, mert valami frissen sült rágcsálnivalóval szerettem volna fogadni barátaimat. Sikere nem maradt el, bár legközelebb készítek hozzá mártogatóst mert amúgy egy kicsit "fojtós", de így is elfogyott. (szerencsére volt a hűtőben egy kis maradék tejfölös túró).

Burgonyás pogácsa

Hozzávalók:
- 60 dkg főtt burgonya
- 1 kg liszt (60 dkg sima, 40 dkg rétes)
- 4-5 ek zsír
- 5 dkg élesztő
- 2 dl tej
- 1 ek. cukor
- 2 egész tojás
- só

A burgonyát összetörjük, hagyjuk kihűlni. Az élesztőt felfuttatjuk, a cukros tejben, közben egy tálba beleszitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a sót, zsírt, a kihűlt krumplit, majd a felfutott élesztőt. Jól kidolgozzuk, majd lisztezett deszkán elnyújtjuk, kb. 0,5 cm-1 cm közötti vastagságúra. Tetejét megkenjük tojásfehérjével, majd éles késsel berácsozzuk. Pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, sütőpapírral borított tepsire pakoljuk, előmelegített sütőbe toljuk, pirosodásig sütjük.

Az említett tejfölös túró segített ezt a jó ízű pogácsát élvezhetőbbé tenni.

2010. január 4., hétfő

Szilveszteri malacpofi

Szilveszter napján láttam, hogy nagyon sokan sütnek szerencsemalacot.... Mivel estére mentünk buliba, gondoltam megörvendeztetem a barátaimat. A tésztája az egyik jól bevált kelt tésztás receptemből készült. A Hugom volt a segédem...így még gyorsabban ment a munka. Mindenkinek megnyerte a tetszését ez a remek könnyen elkészíthető, finom ajándék.


Karácsonyi menü

Tudom, sokak számára egyértelmű, hogy hogyan kell elkészíteni a hortobágyi húsospalacsintát, vagy a töltött káposztát, de azért mégis lejegyzem ezt is, hátha valakit érdekel, hogy nálunk hogyan készülnek ezek a remek finomságok.

Nagyon szerettem volna, én is képeket szerkeszteni, de sehogy sem sikerült négy képből egyet összehozni, de hála egy segítőkész emberkének, nekem is sikerült :) Köszönöm Szepyke, a gyors segítséged!!

Igaz a képeim még koránt sem olyan profik, mint az általam olvasott gasztrobloggereké, de nekem tetszenek, és így is értékelhető képek készülnek:)

A karácsonyi menü, nagyon sok finom ételből állt. Az alapcsomag nagy részét anya készítette(húsleves, halászlé, töltött káposzta)... a többit én.:) A hortobágyi palacsinta a Hugom kívánságára készült... igaz még márciusban megígértem, hogy megfőzöm.... Jobb később, mint soha ;)

Töltött káposzta (ahogy mi készítjük)

Hozzávalók:
-1,5 nagy "löttyedt" fej savanyú káposzta
- 2 kg apró savanyú káposzta
- 1,5 kg darált hús
- 1,5 bögre rizs
- 1-1,5 fej fokhagyma
- 2 fej vöröshagyma
- 2 tojás
- liszt
- pirospaprika
- só, bors, őrölt kömény
- víz

A fejet leveleire szedjük, majd bekeverjük a húst: hozzáadjuk a fokhagymát, tojást, sót, borsot, őrölt köményt, langyos vizet. Még a tölteléknek valót, hagyjuk egy picit állni, azidő alatt megpucoljuk a hagymátkat, összevágjuk és üvegesre pirítjuk, majd a tűzről levéve hagyjuk kihűlni.

Az edény alját megszórjuk apróval, majd kezdődhet a levelek töltése. Ügyeljünk a töltésnél arra, hogy a töltelék, a mozgatás hatására se bontódjon ki. Az első réteg töltelék után ismét beterítjük, apróval, majd az aprót kevés liszttel, pirospaprikával és a pirított hagymával jól elkeverjük. Ez azért szükséges, mert így összefőnek az ízek, a szaftja is elég sűrű lesz, s nem kell külön kis lábasban berántogatni. A paprikás apróra kerül a következő sor töltelék, majd ismét apró, és annyi vízzel öntjük fel, hogy kb. 5 cm-re ellepje. Kis lángon elkezdjük főzni.  Fövési idő mennyiségtől változik... nekünk olyan 3-4 óra volt.

A hortobágyi húsos palacsinta és mézes mázos csirkefalatok volt a második fogás.


Hortobágyi húsos palacsinta

Hozzávalók
- 10 db sós palacsinta
- 50 dkg darált húsból pörkölt
- 1 kis doboz tejföl

A pörköltöt leszűrjük, a visszamaradt levet sűrítjük tejföllel, és egy kis kanál keményítővel. A húshoz is adunk egy evőkanál pörköltet, majd betöltjük a palacsintába, úgy hogy a felső részébe halmozzuk 1-1,5 kanálnyit, két oldalról behajtjuk, feltekerjük, majd tepsibe helyezzük.
Tetejüket kicsit meglocsoljuk tejföllel és szép pirosra sütjük a tetejét.


A mézes-mázas csirkefalatokat már egy régebbi bejegyzésben leírtam. Nagyon-nagyon ízlett mindenkinek:) Kevés húsból, elég sok és ízletes csemege készíthető.

Biztos vagyok benne, hogy jövőre(idén) is a terítéken marad ez a remek étel.